Základní informace aneb jak to ve skautském oddíle chodí

Jste trochu překvapení, že vaši dcera nezná skutečné jméno svojí rádkyně? (Co je to rádkyně?) Co znamená zkratka DSK? Je Klárka a Gedžitka jedna osoba? Na všechny otázky rodičů teď asi neodpovíme. Ale pokusíme se začít.

Co jsou to družinovky?
Družinové schůzky jsou jednou za týden, trvají 1,5 hodiny. Děti se schází v klubovně v Naději (ul. Matěje Kuděje).

Na družinovky děti nosí tužku, papír, stezku, popř. další vbavení, které určí rádkyně.

Pokud děti na družinovku nemohou přijít, rodiče je omluví.

To zda dítě může nebo nemůže chodit z družinovek domů samo záleží na domluvě mezi rodičem a rádcem.

A víkendové výpravy?
Zhruba jednou za měsíc o víkendu vyráží všechny družiny společně na oddílové výpravy. Jen výjimečně máme akci zvlášť. Většina výletů míří do přírody, ujistěte se, že oblečení a vybavení vaší dcery odpovídá aktuálnímu počasí, pláštěnka je nutností téměř vždy, náhradních ponožek není nikdy dost.

Kdo se o děti stará?
Družinovky vedou Devítky ve věku 15-16 let ve spolupráci se staršími rádkyněmi. Samozřejmostí výprav jsou plnoleté zkušené Devítky. Kontakty na rádkyně i na vedoucí oddílu najdete v sekci "o nás".

Co obnáší tábor?
Vrcholem skautského roku je letní tábor. Jezdíme se staršími Devítkami na 14 dní, mladší mívají tábor o kousek kratší. Pro účast dětí na táboře máme jednu podmínku. Bereme s sebou pouze děti, které během školního roku přišly alespoň na polovinu oddílových akcí. Důvod je jednoduchý – děti se na společných víkendech seznámí se všemi členy oddílu, zkusí si, jaké je to být přes noc bez maminky, zvyknou si, že nemůžou být mlsné, zkrátka naučí se pravidlům a na táboře se pak cítí jako doma.

Co to bude vaši rodinu stát?
Většina výprav nepřesáhne cenu 150,- Kč. Když se v lednu rozhodnete, že se vaší dceři u nás líbí a bude chodit do oddílu dál, zaplatíte registrační poplatek za celý kalendářní rok, bude to cca 500,- Kč. Naše tábory patří k nejlevnějším, to především díky tomu, že nikdo z nás si nic nevydělá, naopak, všichni se podílíme na táborových nákladech. Proto se nám zatím daří držet cenu za čtrnáct dní kolem 1800,- Kč.

Kde se dozvím víc?
Podrobné informace o výpravách jsou vždy asi týden předem ve vývěsce pod věží nebo v klubovně. S naším oddílem se dobře seznámíte na www.skauting.cz/devitky, co všechno nabízí skauting si můžete přečíst na www.skaut.cz, litomyšlské středisko má adresu www.skauting.cz/litomysl. Ptejte se nás, kdykoli nás potkáte, volejte, pište vzkazy na stránky, ...