Historie

Pojďte se s námi toulat ve vzpomínkách na Devítku: jaká byla a jaká je. Dovolte, abychom se vás pokusily přesvědčit, že tenhle oddíl stojí za to poznat.

Jak se vůbec Devítka stala Devítkou? Jestli vás zajímá, kde jsme se tu vzaly, tak čtěte dál. Když byl v roce 1990 po mnoha letech obnoven skauting v našem státě, vzniklo i v Litomyšli mnoho oddílů. Být skautem se stalo módou, ale ne všem nadšení vydrželo a našli si jiné zájmy. Tak se oddíly postupně zmenšovaly a přestávaly fungovat. Dělo se to i v prvním a druhém dívčím oddíle. Aby se nás na výpravu sešlo alespoň několik, musely jsme dělat výpravy pro oba oddíly najednou, a stále nás bylo tak na jednu družinu. Ale měly jsme štěstí. S velkým nadšením vzala věc do rukou Pavla Dvořáková, které jsme říkaly Sklípkan, a s podporou sedmi rádkyň (Dézi, Lamiky, Píďaly, Siky, Buduly, Čárky, Boženy) a patronky Key vytvořila z prvního o druhého oddílu oddíl zbrusu nový. A kde se vzalo to číslo? Počítejte se mnou: jedna vůdkyně + sedm rádkyň + jedna patronka = 9. Devátého ledna 1994 jsme v devět hodin a devět minut dopoledne uložily do sklepení městského muzea zakládací listinu oddílu s podpisy všech členů a s jejich otisky prstů. Leží tam dodnes.

Jak se taková sestra Devítka pozná? Nemusíte se ptát ani si dávat inzerát na seznámení. Všechny Devítky se totiž vyznačují jedním společným znakem, který, věřte mi, jde přehlédnout opravdu velice těžce. Každá z nás totiž vlastní jedno universální sluníčkové "devítkovské tričko", na které jsme všechny patřičně hrdé.

Co slavíme 9. ledna? Každý z nás ví docela přesně, kdy se narodil. Je to opravdu užitečné, protože si můžeme nechat vypracovat horoskop, umíme vyplnit kolonku, která je skoro na všech formulářích, dokážeme si spočítat, kolik nám je let a jestli už můžeme pít alkohol a volit. Ale hlavně víme, kdy je ta nejlepší doba na oslavu narozenin. Nejen lidi ale přicházejí na svět, rodí se také party kamarádů a třeba i skautské oddíly. Devátého ledna v devět hodin a devět minut si můžeme připít na osmé narozeniny Devátého oddílu skautek v Litomyšli.

A co současnost? V posledních letech má náš oddíl asi 35 až 45 členek, které se scházejí v pěti družinách. Zvláštní postavení pak patří tzv. servis teamu, tedy sestrám těsně před maturitou nebo s povinnostmi vysokoškolaček. Servis team zajišťuje oddílové akce, pomáhá při hrách, soutěžích a závodech, nelze si bez něj představit tábor. Troufáme si říci, že po těch letech už máme velkou hromadu zkušeností a i děti jsou skautky, které dělají čest svému jménu. Žádná slova ale nemohou popsat to, co se nám vybaví při pohledu na staré fotky, při vyslovení dávné přezdívky, při písničce. Hodně jsme prožily, hodně společných zážitků formovalo náš vztah k okolnímu světu a k lidem kolem nás.

Oddílový časopis Svišť

dříve Speciální Výčet Informací Šířený Ťiskem

poté Stručný Výčet Informací Šířený Ťiskem (změna v názvu v roce 2000 pro přesnější specifikaci rozsahu našeho časopisu)

Na podzim roku 1998 se narodilo našemu oddílu něco malého a chlupatého - časopis SVIŠŤ. Zpočátku měsíčník se u Devítek i jiných spřátelených oddílů těšil velké popularitě. Původní myšlenka byla pouze pobavit, ale později dostal jednoznačnou funkci. Jeho úkolem bylo a je informovat Devítky a jejich rodiče o tom, co se v oddíle děje, jaký je plán akcí, kde jsme byly na výletech apod. Od roku 2014 se časopis nevydává a to z finančních důvodů a ze ztráty zájmu ze strany odběratelů.

Oddílové úspěchy z posledních let

ROK

ÚSPĚCH

DRUŽINA